פענוח MRI מוח – מדריך מקיף

הופמן 2

בדיקות MRI של המוח מתבצעות במצבים רפואיים מורכבים במיוחד. כל פגיעה או חשד לפגם כזה או אחר באיבר החשוב ביותר בגוף שלנו מייצרת באופן טבעי מתח רב ומחייבת אבחון מדויק כדי לדעת האם נדרש טיפול, ואם כן – מהו הטיפול המיטבי.

מכשירי הדימות בתהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging) מספקים בסיס מצוין לאבחון. על-מנת שהאבחון יהיה אכן מדויק לחלוטין חשוב מאוד שגם הפענוח יתבצע באופן הכי מקצועי שאפשר. בעמוד זה תמצאו מידע על המצבים שבהם מומלצת בדיקה זו, הדגשים החשובים והאפשרויות השונות של הפענוח.

באילו מצבים מתבצעת בדיקת MRI מוח?

MRI מוח מתבצעת כאמור בכל מקרה שבו ישנו חשד לפגיעה כלשהי באחד מחלקי המוח – האונה הפרונטלית (שהיא גם הגדולה ביותר וגם אחראית לתפקודים רבים מאוד ובהם קשב, זיכרון, פחד, אינטראקציות חברתיות, תכנון תנועה ועוד), האונה הקודקודית (שקשורה לעיבוד מידע חושי ולשפה), האונה העורפית (שבה מתבצע עיבוד הקלט ממערכת הראייה) והאונה הרקתית (שבה נמצאים ההיפוקמפוס והאמיגדלה ומתבצעים תהליכים רגשיים. בדיקות MRI של המוח בוחנות גם את מצב החומר הלבן (שפגיעה בו עלולה לגרום לאלצהיימר ולטרשת נפוצה) והחומר האפור.

בפרט מומלצת בדיקה מתקדמת זו כשישנם כאבי ראש חזקים מאוד ולא ברורה הסיבה לכך, כשישנם שינויים בהתנהגות, בתחושות או בחשיבה, כשישנו חשד לגידול במוח, אחרי אירוע מוחי כולל במקרים של חשש לשבץ שקט, במקרים של זיהומים או דימומים תוך מוחיים וכשישנה פגיעה בכלי דם חיוניים באיבר הקריטי (בעיקר חשש למפרצת, כלומר התרחבות חריגה שעלולה להסתיים בקריעה של כלי דם, וגם חסימות או דליפות). מצב נוסף שבו תתבצע הבדיקה הוא כחלק מתכנון ניתוח במוח ומתוך המטרה למנוע פגיעה בתפקודים חשובים.

ילדים מופנים ל-MRI במקרים של בעיות גדילה על רקע הורמונלי (הבדיקה המדויקת היא MRI יותרת המוח), הפרעות בהתפתחות, אפילפסיה, ליקויים בשמיעה, מומים מולדים, מחלות מטבוליות שקשורות לחומר הלבן ועוד.

באופן טבעי בכל אותם מצבים פענוח MRI מוח חייב להיות מושלם לנוכח רגישות הבדיקה.

דגשים חשובים כדי להקל על הפענוח

פענוח MRI מוח מחייב מיומנות גבוהה ותשומת לב לכל פרט ופרט. האונות השונות כוללות מבנים אנטומיים מורכבים מאוד, חלקם גם זעירים, ולכן, על-מנת לצמצם את הסיכון לפספוסים וטעויות, נעשה בחלק מהמקרים שימוש בחומר ניגוד בשם גדוליניום. חומר זה ניתן בדרך כלל באמצעות עירוי.

דגש חשוב נוסף הוא לשכב לאורך כל הבדיקה ללא תנועה. ישנם גם רגעים שבהם טכנאי ה-MRI מנחה את הנבדקים לעצור את הנשימה. בהקשר זה חשוב לדעת שהבדיקה עלולה להיות ארוכה יחסית – בין חצי שעה לשעה. ילדים, שמטבעם מתקשים ובעצם לא מסוגלים לשכב בלי לזוז במשך פרק זמן ארוך כל כך, יעברו את הבדיקה תחת הרדמה. גם מבוגרים שחוששים מפני שהות בחללים סגורים וצרים יכולים להיעזר באמצעי טשטוש או בהרדמה.

אפשרויות הפענוח

פענוח MRI מוח הוא כמובן חלק בלתי נפרד מהשירות בבית החולים או במכון שבו התבצעה הבדיקה. אנשי המקצוע שמופקדים על הפענוח נקראים רדיולוגים, ומצד אחד מדובר ברופאים שעברו את ההכשרה הנדרשת וניחנים באחריות רבה, אבל מצד שני עקב המחסור ברדיולוגים בישראל והעומס הרב בכל אותם מקומות, התוצאה עלולה להיות פענוח שגוי ונזק בלתי הפיך לנבדקים.

במקרים רגישים וכשישנו ספק, מומלץ לא להסתכן ולבקש חוות דעת נוספת – פענוח MRI באופן פרטי על-ידי נוירורדיולוג מומחה ומנוסה מאוד, שבנוסף לבקיאות וליכולות הגבוהות יכול גם להקדיש לכל פרט ופרט מקסימום תשומת לב ובכך למזער את הסיכון לטעות.

אולי יעניין אותך גם:

לפרטים ושאלות נוספות:

סגירת תפריט