הזעת יתר בפנים

haley-lawrence-o0dD4HFJFWY-unsplash (1)

זיעה היא מנגנון חשוב מאוד עבור כל אדם. תפקיד הזיעה הוא לצנן את הגוף ולמנוע התחממות יתר שלו, שעלולה להיות מסוכנת עבור איברים רבים. בהתאם אין אדם שלא יזיע, ובפרט כשהוא נמצא במקום חם או לח או כשהוא בעיצומו של מאמץ גופני משמעותי שמעלה את חום הגוף ו"מכריח" את בלוטות הזיעה להגביר את קצב הפרשתה. הזעת יתר, לעומת זאת, הינה מצב שונה לגמרי – מצב שבו האדם מדיף כמויות גדולות, ואפילו מאוד, של זיעה גם כשהוא במקום לא חם ובמנוחה מוחלטת.

הזעת יתר עשויה להיות כללית, כלומר לבוא לידי ביטוי בנחילי זיעה במספר מקומות בגוף בו זמנית, ועשויה להיות ממוקדת באיבר מסוים, ובפרט נפוצה התופעה של הזעת יתר בפנים. חשוב להבהיר כי הזעה מרובה בפנים לא גורמת לפגיעה בבריאות, אולם היא עלולה להביא איתה מבוכה רבה מאוד, קושי לקחת חלק בפעילויות חברתיות ואפילו בסיטואציות אינטימיות, ועל כן כרוכה בכך פגיעה של ממש באיכות החיים.

הסיבות להזעה מרובה בפנים

הזעת יתר בפנים עלולה להיות תופעת לוואי של בעיה אחרת או לחילופין תוצאה של פעילות מערכת העצבים הסימפתטית.

הזעת יתר בפנים כתופעת לוואי

ישנם מספר מצבים (רפואיים ואחרים) שאחת מתופעות הלוואי שלהם עשויה להיות הזעה מרובה בפנים. ביניהם:

* חוסר איזון הורמונלי – ובפרט רמה נמוכה של אסטרוגן, מכל סיבה שהיא. במצב שכזה ההיפותלמוס, שבין תפקידיו שמירה על איזון תפקודים שונים וכן על סביבה פנימית יציבה (הומאוסטאזיס), טועה לחשוב שהטמפרטור החיצונית גבוהה מכפי שהיא באמת, ועל כן הוא מפעיל את בלוטות הזיעה באינטנסיביות רבה מדי.

* גיל המעבר – אחת מהתופעות הנפוצות בגיל המעבר בקרב נשים היא גלי חום. כל גל כזה עשוי להימשך 20-30 שניות אבל גם 4-5 דקות, והוא כולל תחושה של חום עז במיוחד בחלק הגוף העליון. השפעתו של גל חום שכזה כוללת סומק עז, דופק מואץ, אדמומיות באזור החזה והצוואר והזעה רבה בפנים. תדירות הגלים משתנה, ובאופן כללי כדאי לדעת כי 3 מכל 4 נשים בגיל המעבר חוות אירועים של הזעת יתר עקב גלי חום.

* היפרתירואידיזם – פעילות יתר של בלוטת התריס, כלומר מצב שבו בלוטה זו מפרישה כמויות גדולות מדי של הורמונים בשם תריודוטירונין (T3) ותירוקסין (T4), ואלה מובילים לשורת תופעות לוואי ובהן הזעת יתר.

* היפוגליקמיה – מצב שבו ישנו ירידה דרסטית ברמת הסוכר בדם (עקב צום ארוך, תזונה דלה בפחמימות וישנן עוד סיבות. חולי סוכרת חשופים במיוחד לירידה חדה ברמת הסוכר בדם). כשזה המצב, בלוטות יותרת הכליה (שנקראות גם אדרנל) משחררות כמות גדולה יחסית של אדרנלין, וכתוצאה מכך ישנם סימפטומים הדומים לחרדה ובהם זיעה קרה, רעידות ודופק מהיר.

כמו כן עלולות תרופות מסוימות לגרום להזעה עודפת, וגם שתיית אלכוהול מקושרת לתופעה מביכה זו.

הזעת יתר בראש ובפנים במצבי חרדה וריגוש

חרדה, סטרס, מתח נפשי והתרגשות רבה גורמים למערכת העצבים הסימפתטית להיכנס לפעולה. מערכת זו אחראית לתגובה במצבים שבהם האדם נתקל באוייבקט שהוא תופש כמאיים עליו ועל כן נדרשת החלטה מהירה – להילחם באיום או לברוח ממנו (Fight or Flight). לשם כך מגייסת המערכת הסימפתטית משאבים רבים ומערכות שונות בגוף, וכדי למנוע התחממות יתר תופרש גם כמות גדולה מהרגיל של זיעה, כולל בפנים.

מדוע חשוב לטפל בהזעת היתר בפנים?

הזעת יתר בפנים פוגמת באיכות החיים של האדם, וזאת במספר אופנים:

* עיניים צורבות – טיפות הזיעה אשר נכנסות לעיניים גורמות לצריבה ולתחושה לא נעימה באיבר רגיש זה.

* יובש בפנים – דווקא ההזעה המוגברת עלולה להוביל בסופו של דבר ליובש בפנים, וזאת עקב הריכוז היחסית גבוה של מלח בזיעה.

* מבוכה – המראה של פנים רטובות גם כשלא מאוד חם גורם לאדם שמתאפיין בכך מבוכה רבה, ובעיקר כשהוא בסיטואציה חברתית שעלולה להיות מלחיצה מבחינתו (ובמקרים אלה הסטרס מגביר עוד יותר את ההזעה ומחריף את הבעיה).

* שיער רטוב – במקרים רבים ישנה גם הזעת יתר בראש, כלומר בקרקפת, והתוצאה היא שיער רטוב ומראה לא מחמיא.

הזעת יתר בפנים אצל ילדים

בניגוד לבלוטות הזיעה בבתי השחי, שמתחילות להתפתח רק בגיל ההתבגרות, בלוטות זיעה בפנים קיימות גם אצל ילדים קטנים. כתוצאה מכך התופעה של הזעת יתר בפנים עלולה לפקוד גם את הזאטוטים, ובפרט עקב חרדה ובמצבים של עודף משקל. לפנים רטובות מזיעה השפעה שלילית על הביטחון העצמי והתופעה עלולה לפגוע במידה ניכרת באינטראקציות החברתיות של הילד – ועל כן חשוב למצוא לה פתרון בהקדם.

לפרטים ושאלות נוספות:

סגירת תפריט