MRI – יתרונות הבדיקה וחסרונותיה

CT1

הרפואה המודרנית מציעה לנו אמצעי דימות מתקדמים ובפרט מתבלט מכשיר ה-MRI. המכשיר, שפותח כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת, מבוסס על שדה מגנטי רב עוצמה ועל גלי רדיו, ומהווה את האופציה המומלצת במצבים רפואיים רבים המחייבים אבחון על בסיס תמונת מצב מדויקת של פנים הגוף. לבדיקת ה-MRI – השם, אגב, הוא ראשי תיבות של הביטוי Magnetic Resonance Imaging, כלומר דימות בתהודה מגנטית – יתרונות רבים, אבל במקביל ישנם גם חסרונות, וכדאי להיות מודע גם אל אלה וגם אל אלה.

היתרונות של בדיקת MRI

דיוק

היתרון המשמעותי ביותר של בדיקות ה-MRI הוא רמת הדיוק הגבוהה שלהן. בהקשר זה כדאי לזכור שבמצבים רפואיים מורכבים ורגישים, וכשמדובר על איברים פנימיים שכוללים מבנים קטנטנים ועדינים, כל ניואנס עשוי להיות קריטי ועל כן ישנה חשיבות עצומה לרמת הדיוק הגבוהה של ה-MRI (ולא בכדי שני המדענים שתרמו את התרומה הגדולה ביותר לפיתוח המכשיר, פיטר מנספילד ופול לוטרבור, זכו על כך בפרס נובל). עוד חשוב לציין כי על-מנת להגיע לאבחון האופטימלי, נדרש גם פענוח איכותי במיוחד כשבלא מעט מקרים יש להפקיד את המלאכה הרגישה הזו בידיים ועיניים מקצועיות של נוירורדיולוגים ותיקים ומנוסים.

דימות איכותי של מערכת העצבים ושל השלד

עוד יתרון של בדיקות MRI על פני החלופה העיקרית במצבים הרפואיים המורכבים, ה-CT, בא לידי ביטוי כשעל הפרק חשד לבעיה כלשהי במערכת העצבים (כולל המוח כמובן) או במערכת השלד והשרירים. ההתבססות של המכשיר על שדה מגנטי רב עוצמה וגלי רדיו הופכת אותו ליעיל הרבה יותר מה-CT בדימות מערכות מורכבות וחיוניות אלה, והממצאים מדויקים ומפורטים יותר.

ללא קרינה

יתרון נוסף של ה-MRI על פני ה-CT הוא שהבדיקות מהסוג השני כרוכות בחשיפת הנבדקים לקרינה מייננת, שעלולה להיות מסוכנת (בדיקת CT מבוססת על צילומי רנטגן מזוויות רבות, ובכל צילום רנטגן מעורבת קרינה מסוג זה). בהתאם לנשים בהריון וילדים שזקוקים לדימות מומלץ במיוחד לעבור בדיקת MRI, וגם עבור שאר האוכלוסייה היעדר החשיפה לקרינה הוא בהחלט יתרון שחשוב לקחת בחשבון.

החסרונות של בדיקות MRI

כאמור לבדיקות ה-MRI ישנם גם חסרונות, ומן הראוי להתייחס גם אליהם – אם כי חשוב לזכור שמדובר בחסרונות יחסיים, שכן בשורה התחתונה אין ספק שמדובר בבדיקה מתקדמת, מדויקת (ובפרט כשנלווה אליה פענוח מקצועי) ומצילת חיים.

אי נוחות

השהות בתוך מכשיר ה-MRI מייצרת אי נוחות מסוימת – גם בגלל שמדובר בחלל סגור ובמיטה צרה יחסית (בדגמים החדשים הפתח רחב יותר ואי הנוחות מצטמצמת), וגם בגלל שהנבדקים צריכים לשכב ללא תזוזה למשך פרק זמן של בין 20 ל-45 דקות (לא פרק זמן ארוך במיוחד, אבל גם כך יותר מאשר בדיקת CT, שכאמור מהווה את החלופה העיקרית לבדיקות MRI). חשוב לציין כי נבדקים שחוששים במיוחד מהשהות בחלל הסגור יכולים לעבור אותה תחת טשטוש, ואילו ילדים קטנים, שמטבעם מתקשים לשתף פעולה עם הבדיקה, עוברים אותה במידת הצורך בהרדמה.

עלות גבוהה

אמנם מבחינת המטופל או המטופלת שזקוקים לאבחון מדויק ומלא של מצבם הבריאותי עלות בדיקת דימות כזו או אחרת לקופת החולים או למדינה אינה שיקול רלוונטי, אולם באופן בלתי נמנע קופות החולים והמדינה מחויבות להתייחס גם לפרמטר זה – ובהשוואה לבדיקות CT, שהן זולות למדי, בדיקת ה-MRI נמצאת בנחיתות. אם הופניתם לבדיקת CT ואתם רוצים לוודא שהשיקול הכלכלי לא היטה את הכף ושקודם כל נלקחו בחשבון כל השיקולים הרפואיים, כדאי להתייעץ עם נוירורדיולוגים מנוסים שיודעים בדיוק איזה אמצעי דימות מתאים לכל מצב רפואי.

יעילות פחותה בדימות חלק מאיברי הבטן

ישנם מצבים רפואיים, ובפרט כשעל הפרק דימות של חלק מהאיברים הפנימיים בחלל הבטן, שבהם לבדיקת ה-CT עדיפות על פני ה-MRI. כאמור, מקרים רגישים ומורכבים מומלץ בכל מקרה לקבל חוות דעת מנוירורדיולוגים מהימנים בנוסף להמלצה של הרופא כדי שתוכלו לדעת באמת מהי הבדיקה המיטבית עבורכם.

לא מתאים למי שבגופו קוצב לב או רסיסי מתכת

השדה המגנטי רב העוצמה עלול לפגוע בפעילותם של קוצבי לב ולהסיט ממקומם רסיסי מתכת, ובהתאם מי שבגופו נמצא רסיס או שבליבו הושתל מכשיר ייעודי מופנה לבדיקות CT ולא ל-MRI.

חשיבות הפענוח

כאמור על-מנת למצות את יתרונות בדיקת ה-MRI נדרש פענוח מקצועי מאוד. במקרים רפואיים מורכבים מומלץ לבקש גם חוות דעת שנייה מטעם נוירורדיולוגים בעלי ניסיון נרחב.

למידע נוסף בנושא פענוח בדיקת MRIלחצו כאן
למידע נוסף על בדיקת MRI –  לחצו כאן
לשאלות ותשובות בנושא בדיקת MRI – לחצו כאן

לפרטים ושאלות נוספות:

סגירת תפריט