בדיקת CT – מידע שחשוב לדעת

CT הינה בדיקה מתקדמת מאוד ונפוצה במיוחד במקרים שבהם נדרשת תמונת מצב מדויקת לגבי איברים פנימיים שונים בגופנו. לאמצעי דימות זה 3 יתרונות משמעותיים: רמת דיוק גבוהה, המהירות שבה מתקבלות התוצאות והעלות היחסית נמוכה של הבדיקה (שמהווה כמובן יתרון מבחינת מערכת הבריאות). לצד היתרונות רצוי לקחת בחשבון גם חיסרון מסוים של בדיקת CT – היא כרוכה בחשיפה לקרינה מייננת שעלולה להיות מסוכנת. בהתאם היא אינה מומלצת לילדים ולנשים הרות.

עוד חשוב לדעת לגבי בדיקות CT שלאיכות הפענוח ישנו תפקיד מרכזי בהבטחת הפקת מלוא התועלת מהדימות: גם מכשיר ה-CT המתקדם ביותר בעולם לא מספק אבחנות לגבי מצב האיברים הפנימיים של האדם אלא תמונות בלבד, וכדי לתרגם אותן לממצאים שהרופא המטפל יוכל להבין מהם מהו מצבם של המטופלים נדרש פענוח מקצועי וללא רבב.

איך מתבצעת הבדיקה

בדיקת CT היא למעשה אוסף צילומי רנטגן, מזוויות שונות, כשהחיבור בין כל הצילומים (עליו אחראי מחשב משוכלל) יוצר תמונה תלת ממדית מפורטת להפליא ומדויקת מאוד. צילומי הרנטגן משלל הזוויות מבוצעים כשהנבדקים שוכבים על מיטה בתוך מכשיר ה-CT וליתר דיוק נעה לתוכו וממנו החוצה. ברוב המקרים נמשכת הבדיקה זמן קצר יחסית (20-30 דקות) כשבכל מקרה פרק הזמן הספציפי נקבע בהתאם להיקף הצילומים הנדרש.

בדיקות CT לא כרוכות בכאב, אם כי תיתכן אי נוחות מסוימת עקב הצורך לשכב זמן מה ללא תזוזה כדי לא לפגוע באיכות הצילומים. לאורך כל השהות במכשיר ה-CT נמצאים הנבדקים בקשר רציף עם הטכנאי שמפעיל אותו ומנחה אותם כיצד להתנהג, ואם חשים מצוקה ניתן גם לבקש ממנו עזרה. במידת הצורך ניתן לעבור את הבדיקה עם אמצעי טשטוש (לרוב ייעשה בהם שימוש רק במקרים שבהם הנבדקים מפגינים חשש של ממש מהשהות במכשיר).

היערכות לבדיקת CT

בחלק מהמקרים מתבצעות בדיקות CT בעזרת חומר ניגוד – חומר מיוחד שמטרתו להקל על הפענוח של הממצאים בכך שהוא הופך את התמונות שמפיק מכשיר ה-CT לברורות יותר.

במקרים אלה נדרש צום של מספר שעות לקראת הבדיקה, וכמו כן יש להגיע למקום שבו היא מתבצעת פרק זמן מסוים לפני הכניסה למכשיר עצמו, וזאת כדי להחדיר לגוף את חומר הניגוד (שמבוסס על יוד, ועל כן עוד קודם לכן יש לבצע בדיקת תפקודי כליות כדי לוודא שהחומר לא מסוכן לנבדק/ת הספציפי/ת). חומר הניגוד מוזרק לוריד על ידי מזרק אוטומיט לתוך התקן שמוכנס לפני הבדיקה במהלך ההכנה לבדיקה.

בבדיקת בטן חומר הניגוד נלקח בשתייה הדרגתית, וכמובן שעם קביעת התור לצילום ה-CT תקבלו את כל ההנחיות הרלוונטיות לגביכם. חשוב ליידע את הרופא המטפל ואת אנשי מכון ה-CT אם ישנה בעיה כלשהי – אסתמה, סוכרת, מחלות לב, תפקוד לא תקין של בלוטת התריס או מחלות כליות – שעלולה לסכן אתכם אם תקבלו את חומר הניגוד.

מתי אפשר לחזור לשגרת היום לאחר צילום CT?

ברוב המקרים ניתן לחזור לשגרה כמעט מיד אחרי שמסתיימת בדיקת CT – נדרשת המתנה של כחצי שעה כדי לוודא שהכל תקין.

באופן עקרוני אין מניעה לבצע כל פעולה שהיא, כולל נהיגה, אלא אם כן הבדיקה בוצעה תחת אמצעי טשטוש כלשהם. עוד כדאי לקחת בחשבון שלעתים חומר הניגוד עלול להוביל לפעולת מעיים מוגברת ושלשולים, ובכל מקרה מומלץ לשתות כמה שיותר כדי לשטוף את החומר החוצה מהגוף.

אם ישנן תופעות חריגות לאחר בדיקת CT חובה לדווח עליהן מייד לרופא ולפעול לפי הנחיותיו.

האם הקרינה של מכשיר ה-CT מסוכנת?

קרינה מייננת כפי שפולטים מכשירי CT עלולה להיות מסוכנת. יחד עם זאת התועלת שמספקת הבדיקה גדולה מהנזק שעלול להיגרם מהקרינה, כך שאם הופניתם לבדיקת CT מן הסתם כדאי להגיע אליה. לנשים ולילדים מומלץ אמצעי דימות מתקדם אחר – MRI.

החשיבות הרבה של פענוח CT איכותי

החוליה המקשרת בין מכשיר ה-CT לבין הרופא המטפל שמצפה לקבל תמונת מצב מפורטת ומדויקת לגבי האיברים הפנימיים שישנו חשד לפגיעה בהם היא הרדיולוג – רופא שמתמחה בפענוח צילומי CT. פענוח איכותי הינו בסיס הכרחי להפקת מלוא התועלת מהצילומים.

בדיקות CT נפוצות

CT מתאים למגוון רחב של מצבים רפואיים שבהם מעורבים איברים פנימיים. בדיקות CT נפוצות במיוחד הן:

* CT ריאות

* CT עמוד שדרה

* CT בטן

* CT ראש

* CT עורקי הלב

* CT דרכי שתן

* אנגיוגרפיה – בדיקת CT של כלי דם בגוף

לפרטים ושאלות נוספות:

סגירת תפריט