בדיקת CT של כלי הדם – אנגיוגרפיה

אנגיוגרפיה היא בדיקת סי.טי מיוחדת שבמוקד שלה כלי דם – ורידים ועורקים – אשר קיים חשש כי יש בהם בעיה מהותית המונעת מהם להזרים דם מהלב אל האיברים או מהאיברים אל הלב, בעיה שבמקרים מסוימים עלולה להסתיים אף במוות!

מה ההבדל בין ורידים לבין עורקים?

ההבחנה בין ורידים לבין עורקים היא על סמך כיוון זרימת הדם – כשמדובר בדם המוזרם מהלב אל איבר כזה או אחר זהו עורק, ואילו וריד הוא צינור שמזרים דם מאיבר מסוים אל הלב.

באילו מקרים מתבצעת אנגיוגרפיה

האנגיוגרפיה – כאמור בדיקת CT של כלי דם – נדרשת כשהרופא המטפל באדם מסוים חושד כי מצוקה עליה הוא מתלונן או כזו הניכרת לעין נובעת מ:

* קרע בכלי דם מסוים

* דליפה מכלי דם מסוים

* היצרות של כלי דם או אף סתימה בו כך שהדם כלל לא יכול לזרום אל היעד

המקרים בהם ה-CT הינו קריטי הם כשמדובר באבי העורקים, שאם מתרחשת בו מפרצת (התבקעות בשל התרחבות רבה מדי) או דיסקציה (כלומר קרע) התוצאה היא סכנת חיים של ממש, ומיידית, ועל כן נדרשת התערבות מהירה מאוד.

ההבדל בין CT לבין צנתור

בחלק מהמקרים מועדף צנתור על פני בדיקת סי.טי. – ובפרט כשהרופא המטפל מחליט כי האבחון והטיפול צריכים להיעשות במסגרת אותה פרוצדורה רפואית.

במקרים אחרים ישנה עדיפות ל-CT, וזאת בשל שני יתרונותיו המובהקים:

1. בדיקה לא פולשנית

2. הדגמה של דפנות העורק או הווריד הנבדקים וגם האיברים הסמוכים לאותו כלי דם שקיים חשש לגבי תפקודו התקין – ובהתאם מתן תמונת מצב מלאה יותר לרופא המטפל.

סי.טי. לפני ניתוח

ישנם מקרים בהם יש לעבור אנגיוגרפיה כחלק מהיערכות לקראת הליך כירורגי. הסיבה לכך היא צורך של הרופא המנתח לתכנן את הניתוח כך שכלי דם לא יועמדו בסכנה, ועל כן המנותח יעבור CT שיספק את המידע המפורט ביותר והמדויק ביותר שאפשר.

באופן טבעי הן במקרים אלה, והן כמובן כשהסיבה לבדיקה היא חשש לקרע/דליפה/סתימה של כלי דם, ישנה חשיבות עצומה לאיכות הפענוח.

 

לפרטים ושאלות נוספות:

סגירת תפריט